W granicach Gminy Burzenin przebiega niebieski szlak turystyczny - "Szlak walk nad Wartą 1939" o długosci 54,6 km, w tym w Gminie Burzenin przebiega jego końcowy odcinek długości 4,7 km. Szlak biegnie doliną Warty i łączy miejscowości związane z walkami 10 DP Armii Łódź o utrzymanie głównej pozycji obronnej na rzekach Warcie i Widawce we wrześniu 1939 roku. Szlak wiedzie z miasta Warta (muzeum) przez: Glinno, Kamionacz, Mnichów, Mękę, Woźniki, Podłężyce, Strońsko, Pstrokonie, Korzeń, Strumiany do Burzenina, gdzie kończy się w Rynku.
czytaj więcej Kategoria:Sport, turystyka i wypoczynekWitów znany jest ze źródeł pisanych z 1406 r, choć prawdopodobnie istniał już wcześniej. Zapewne wchodził on w skład włości Burzeńskich. Znajdowała się tam wieża drewniana, spalona w końcu XIII w. Funkcję obiektu określa się jako strażniczą, choć jej fundację wiąże się ostrożnie z Wacławem Liszowicem. L. Kajzer sugeruje obecność w Witowie pierwotnej siedziby obronnej Burzeńskich, która po spaleniu utraciła swe funkcje, a ośrodek włości Poraitów przeniósł się do sąsiedniego Burzenina.
Na terenie gminy znajdują się stare cmentarze:
- katolicki w Burzeninie;
- ewangelicki w Ręszewie i Wolnicy Grabowskiej;
- żydowski w Samborzu.
Wieś w źródłach pisanych pojawiła się po raz pierwszy w 1347 r. w związku z jej nadaniem przez Kazimierza Wielkiego Pomianowi i lokowaniem na prawie średzkim. Wynika z tego, że poprzednio stanowiła własność królewską. Grodzisko stożkowate z Kolonii Tyczyn datowane jest na koniec XIII - początek XIV w. Spora ilość militariów odkryta w trakcie badań wskazuje na to, iż tutejszy drewniany dom na kopcu pełnił przede wszystkim funkcje militarne i być może był związany z obroną przeprawy przez Wartę. Fundację obiektu przypisuje się władcy, a jego spalenie łączone jest z niepokojami w czasach Wacława II, czyli około 1300 r.
czytaj więcej Kategoria:Sport, turystyka i wypoczynekOprócz zabytków architektury w rejestrze zabytków znajdują się dwa stanowiska archeologiczne z terenu gminy. Są to grodziska stożkowate, znajdujące się w Kolonii Tyczyn i Witowie, a pochodzące z czasów prehistorycznych.
czytaj więcej Kategoria:Sport, turystyka i wypoczynekZespół dworski w Witowie usytuowany jest w północno-wschodniej części wsi i na jego teren prowadzi alejka dojazdowa. Jeszcze w latach 1918-1939 po jej północnej stronie znajdowała się kolonia domów robotników folwarcznych. Z pierwotnej zabudowy zachował się budynek inwentarski, obecnie silnie przekształcony. Część rezydencjonalna składa się z dworu i parku, otoczonego ogrodzeniem. Dwór, mieszczący się prawie w centralnej części parku, jest podpiwniczoną budowlą dwukondygnacyjną o rozczłonkowanej bryle, nakrytą dwuspadowym dachem. U wejścia znajduje się parterowy ganek, nakryty balkonem. Budowę dworu wiąże się z Kobierzyckimi, właścicielami Witowa w l połowie XIX w. Być może przy wznoszeniu murowanej parterowej rezydencji oparto się częściowo na starszej budowli. Dwór ten był kryty niskim dachem dwuspadowym, w narożniku znajdowała się dwukondygnacyjna wieża. Obecnie istniejący dwór uzyskał nowy wygląd i proporcje po nadbudowie i radykalnym remoncie przed 1950r. Po adaptacji wnętrza w 1950 r. mieści się tutaj Dom Pomocy Społecznej.
czytaj więcej Kategoria:Sport, turystyka i wypoczynekZespół parkowo-folwarczny zlokalizowany jest w terenie urozmaiconym krajobrazowo i składa się zasadniczo z trzech elementów: parku z kaplicą i oficyną, które stanowią pozostałości założenia pałacowego, jak również z dziedzińca gospodarczego folwarku i kolonii mieszkalnej. Pierwotnie całe założenie otoczone było murem ceglanym, a od strony parku płotem drewnianym. Z rozproszonej zabudowy gospodarczej zachował się jeden czworak.
Obiektem zabytkowym jest tu oficyna wchodząca w skład zabudowy zespołu przypałacowego, wzniesiona prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX w. w stylu klasycystycznym i przerobiona następnie na spichlerz. Jest to budowla dwukondygnacyjna na planie prostokąta o zwartej bryle. Cechuje ją układ dwutraktowy. Wejście ujęte jest w kolumny, nad nim znajduje się tympanon. Pierwotnie miała ona przeznaczenie mieszkalne.
Pozostałością założenia pałacowego jest także kaplica parkowa, nie wpisana jednakże do rejestru zabytków. Sąsiaduje ona z dziedzińcem przypałacowym. Wzniesiona została przypuszczalnie około połowy XIX w., prawdopodobnie z funduszy właścicieli dóbr Niechmirowskich, w stylu neogotyckim.
czytaj więcej Kategoria:Sport, turystyka i wypoczynekKościół parafialny w Burzeninie położony jest w południowej części wsi, na zachodniej krawędzi doliny Warty. Tutejsza parafia ustanowiona została prawdopodobnie na przełomie XII i XIII w. i poświadczona jest w źródłach pisanych z 1387 r. Do 1918 r. należała do archidiecezji gnieźnieńskiej, następnie do diecezji włocławskiej, obecnie natomiast znajduje się na obszarze nowo utworzonej diecezji kaliskiej. Pierwotna świątynia parafialna, najprawdopodobniej drewniana, była pod wezwaniem św. Krzyża i św. Katarzyny. Obecny kościół zbudowano w 1642 r. z fundacji Stanisława Pstrokońskiego, biskupa chełmińskiego i konsekrowano pod wezwaniem św. Wojciecha, św. Stanisława, św. Ignacego, św. Franciszka, św. Barbary, św. Katarzyny, św. Rozalii, św. Teresy i św. Anny. W aktach wizytacyjnych występuje najczęściej jako kościół p.w. św. Wojciecha i Stanisława w zmiennej kolejności.
Kościół ten jest budowlą trój nawową z wieżą od strony zachodniej. Cechuje go zwarta bryła o przysadzistych proporcjach. Nad prostokątnymi drzwiami portalowymi wejścia głównego znajduje się tympanon z literami IHS, nad nim natomiast umieszczono napis R 1642 P. Wnętrze utrzymane jest w tonie barokowym i neobarokowym. Spotyka się również ornamentykę o charakterze nawiązującym do antyku. Ściany, obustronnie tynkowane, pokrywają malowidła. Do kruchty prowadzi kratownica o układzie romboidalnym, zdobiona motywami lilijek.
W wyposażeniu znajdują się m. in.:
- 4 ołtarze architektoniczne ( główny, w kaplicy oraz dwa w nawach bocznych );
- barokowa krata kuta o motywach wici roślinnych w wejściu;
- 7 tablic epitafijnych z XIX i początku XX w. w nawie głównej oraz w kaplicy południowej.
Tablicę epitafijną z inskrypcją łacińską, poświęconą Maciejowi z Burzenina Pstrokońskiemu, stolnikowi sieradzkiemu, znajdujemy także nad drzwiami prowadzącymi z prezbiterium do zakrystii. W zachodnim przęśle nawy głównej umieszczony jest murowany chór muzyczny o obrysie trójkątnym. Od zachodu zamyka kościół czworoboczna wieża na planie zbliżonym do kwadratu. Nakrywa ją hełm z cebulastym zwieńczeniem, opatrzonym na szczycie krzyżem na kuli, przy którym umieszczono metalowy wiatrowskaz z wyobrażeniem św. Wojciecha. Przy kościele znajduje się cmentarz otoczony murowanym parkanem o charakterze obronnym.
czytaj więcej Kategoria:Sport, turystyka i wypoczynekNa terenie Gminy Burzenin znajduje się pięć obiektów architektonicznych wpisanych do rejestru zabytków. Zlokalizowane są w Burzeninie, Niechmirowie, Witowie oraz w Wolnicy Niechmirowskiej. Oprócz nich, dwa ze stanowisk archeologicznych, tj. grodziska w Kolonii Tyczyn i Witowie, umieszczono w rejestrze zabytków archeologicznych.
czytaj więcej Kategoria:Sport, turystyka i wypoczynekW Burzeninie - Zarzeczu (na prawym brzegu Warty) przy malowniczym zakolu rzeki, znajduje się stara przystań kajakowa z dużym polem biwakowym. Obok (około 100 metrów) usytuowany jest duży ośrodek wypoczynkowy, gdzie można skorzystać z noclegów i posiłków.
W gminie można też wypożyczyć kajaki i zamówić spływy kajakowe:
Burzenin, ul. Wojska Polskiego 4, tel.: 43 821 41 83, kom.: 785 635 250, e-mail: info@kajakzone.pl, www.kajakzone.pl
Burzenin, ul. Sieradzka 14, tel.: 43 821 43 14, kom.: 503 711 946, e-mail: info@kajakiempowarcie.com.pl, www.kajakiempowarcie.com.pl
czytaj więcej Kategoria:Sport, turystyka i wypoczyneki inwestycje
Gmina Burzenin
ul. Sieradzka 1
98-260 Burzenin
tel. (0 43) 821 40 95
Telefony wewnętrzne:
- sekretariat wójta - 10, 11
- zastępca wójta - 14
- skarbnik - 19
fax (0 43) 821 40 13
pow. sieradzki woj. łódzkie
e-mail: ugburzenin@ugburzenin.pl
www: www.ugburzenin.pl
Pracujemy od poniedziałku do piątku - od godziny 8:00 do 16:00
Nr konta: 13 9267 0006 0050 0148 2000 0430
NIP: 827-22-34-437
REGON: 730934453