UWAGA!
Przypominamy Mieszkańcom Gminy Burzenin o obowiązującym zakazie spalania odpadów w piecach domowych
Rozpoczął się sezon grzewczy. Wielu ludzi postrzega spalanie śmieci w domowych piecach za tanią, prostą i niekłopotliwą metodę pozbywania się odpadów. Niestety oszczędność jest pozorna, przypomina że spalanie odpadów to najgorsza, najdroższa i najbardziej szkodliwa dla zdrowia i środowiska forma „zagospodarowania” odpadów.
Przepisy prawa jasno określają czego NIE WOLNO spalać w piecach domowych, są to: plastikowe i butelki po napojach, zużyte opony, z tworzyw sztucznych, elementów drewnianych pokrytych lakierem, sztucznej skóry, opakowań po rozpuszczalnikach i środkach ochrony roślin, opakowań po farbach i lakierach, plastikowych toreb z polietylenu, papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych.
Odpady to nie jest opał do spalania w domowych piecach. Każdy odpad można zagospodarować.
Spalanie odpadów jest główną przyczyną emisji silnie trujących gazów i pyłów, które negatywnie wpływają na środowisko, ale przede wszystkim na zdrowie człowieka. Może okazać się, że pieniądze już wkrótce trzeba będzie przeznaczyć na kosztowne leczenie. W trakcie spalania odpadów plastikowych i opakowań foliowych, do atmosfery uwalniane są toksyczne związki. Toksyny dostają się do dróg oddechowych, opadają na glebę, zanieczyszczają warzywa w przydomowych ogródkach i dostają się do wód gruntowych. Substancje te nawet w niewielkich ilościach mają negatywne działanie. Zanieczyszczenia w powietrzu wpływają na nasz cały organizm i chociaż skutki ich oddziaływania nie są widoczne natychmiast, to gromadzące się toksyny mają znaczący wpływ na nasze zdrowie. Często dolegliwości zaczynają się od kaszlu i uczucia duszności. Szczególnie dzieci są narażone na choroby związane z układem oddechowym i obniżoną odpornością, która objawia się w formie alergii. Wdychanie dwutlenku siarki, chlorowodoru, cyjanowodoru oraz dioksyn i furanów może prowadzić do nowotworów, astmy, chorób dróg oddechowych, bólów głowy, alergii, osłabienia albo złego samopoczucia.
Spalając śmieci, zatruwamy nasze najbliższe otoczenie, wody gruntowe i ziemię. Paląc śmieci w piecu, niszczymy przewody kominowe poprzez odkładanie się tzw. mokrej sadzy w kominach, co może prowadzić do zaczadzenia. Zniszczony przewód kominowy może być powodem zapalenia się instalacji i pożaru domu. Obowiązuje ustawowy zakaz spalania odpadów w urządzeniach nieprzystosowanych do tego celu, ale to my sami musimy mieć świadomość, na co narażamy siebie i sąsiadów, paląc śmieci w domowym piecu.
W związku z tym informujemy, że zgodnie z art. 155 i art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 21 z późn. zm.) termiczne przekształcanie odpadów prowadzi się wyłącznie w spalarniach odpadów lub we współpalarniach odpadów, a kto termicznie przekształca odpady poza ww. spalarnią lub współspalarnią podlega karze aresztu lub grzywny. Za spalanie odpadów grożą sankcje nawet do 5000 zł. To jednak najmniejsza kara, bo cennym zdrowiem zapłacimy za to my wszyscy. W trosce o zdrowie wszystkich mieszkańców Gminy Burzenin apelujemy, aby w piecach domowych spalać tylko i wyłącznie odpowiedni dla pieca materiał opałowy, co przyczyni się do poprawy jakości życia nas wszystkich. Jednocześnie dziękujemy mieszkańcom, którzy dbając o jakość powietrza postępują z odpadami prawidłowo i nie spalają ich w domowych piecach.
Pamiętajmy, że zaobserwowane przypadki spalania śmieci należy bezpośrednio zgłaszać na Policję.
Zgłoszenia należy dokonać niezwłocznie po zaobserwowaniu spalania odpadów podając dokładną lokalizację tego zdarzenia. Takie informacje można również zgłaszać do Urzędu Gminy Burzenin – tel. 43 821 40 95 wew. 16 gdzie zostaną podjęte stosowane działania sprawdzające.