Z dniem 1 lutego 2015 r. weszła w życie nowelizacja Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw), która wniosła kilka istotnych zmian do funkcjonującego od lipca 2013 r. systemu gospodarowania odpadami na obszarze całej Polski.
Dla mieszkańców przebywających sezonowo ma znaczenie ma przede wszystkim dodany do ustawy art. 6 j ust. 3b, który zmienił system naliczania opłat za wywóz odpadów z nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno – wypoczynkowe, wykorzystywanych jedynie przez część roku. Ryczałtowa opłata za wywóz śmieci oznacza, że opłata ta ma być określana bez ustalania okresu przebywania na danej nieruchomości i faktycznego czasu wytwarzania odpadów czy też ustalania faktycznie wytworzonej ilości odpadów.
Również Gminie Burzenin przyszło „zmierzyć się” z wyzwaniami dot. gospodarki odpadami, jakie postawiła przed nami Ustawa w nowej formie. W wyniku nowelizacji ustawy Rada Gminy Burzenin przyjęła właśnie część tych uchwał. Przygotowano akty prawa miejscowego, gdzie określono:
• ryczałtową roczną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości:
- 84,00 zł za rok, jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny,
- 126,00 zł za rok, jeżeli odpady nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny;
• nowy, odrębny wzór formularza deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe lub inne nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, wykorzystywanych jedynie przez część roku (w załączeniu);
• termin uiszczenia rocznej ryczałtowej opłaty - 30 dni (bez uprzedniego wezwania) od dnia złożenia pierwszej deklaracji bądź kolejne opłaty w terminie do 31 maja danego roku, którego dotyczy.
Pamiętajmy że ryczałtową stawkę opłaty uiszcza się niezależnie od tego ile wytwarza się odpadów!!! Opłata ta jest obliczana zgodnie z wytycznymi w/w ustawy czyli jako iloczyn średniej ilości odpadów powstających na nieruchomości, wyrażonej w liczbie pojemników oraz stawce opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Organizacja odbioru odpadów z nieruchomości odbywa się zgodnie z obowiązującym regulaminem - właściciele nieruchomości są wyposażanie w pojemniki niezbędne do zbierania odpadów komunalnych.
Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadziła ułatwienie w przypadku, gdy zostanie uchwalona nowa stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Do tej pory zmiana stawki wymagała złożenia przez mieszkańców nowej deklaracji. Wprawdzie na terenie naszej Gminy taka sytuacja nie miała miejsca, gdyż od momentu złożenia pierwszych deklaracji stawka opłat nie uległa zmianie. Na podstawie znowelizowanej ustawy, w razie zmiany stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, nie będzie konieczności składania nowych deklaracji. Urząd naliczy nową opłatę i zawiadomi właścicieli nieruchomości o jej nowej wysokości.
Inną ważną zmianą wprowadzoną nowelizacją z dnia 28 listopada 2014 r. jest zapis dotyczący ograniczenia możliwości otrzymania zwrotu nadpłaty z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami za miesiące, w których usługa odbioru odpadów była świadczona.
Zgodnie z nowelizacją art. 6q ust. 3 otrzymał brzmienie:
"Art.6q ust.3. W przypadku złożenia korekty deklaracji lub nowej deklaracji zmniejszającej wysokość zobowiązania z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie stwierdza się nadpłaty w tej opłacie za miesiące, w których usługa odbierania odpadów komunalnych była świadczona."
W praktyce oznacza to, że jeżeli za dany okres zostanie uiszczona opłata, a następnie złożona deklaracja zmniejszająca wysokość opłaty (np. mniejsza liczba mieszkańców albo pojemników) to różnica, za miesiące w których odbierano odpady, nie zostanie zwrócona właścicielowi nieruchomości ani zaliczona na poczet innych zobowiązań.
Ponadto wśród wprowadzonych zmian dotyczących mieszkańców znajduje się zapis mówiący o tym, że w przypadku gdy w danym miesiącu na danej nieruchomości mieszkaniec zamieszkuje przez część miesiąca, to opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w miesiącu, w którym nastąpiła zmiana, uiszcza w gminie, w której dotychczas mieszkał. W nowym miejscu zamieszkania opłatę uiszcza począwszy od miesiąca następnego.