Świadczenia rekompensujące (informacje ogólne)
Jeżeli w związku z powołaniem żołnierza rezerwy na ćwiczenia wojskowe utracił on dochody w zakładzie pracy, a wysokość uposażenia otrzymanego za ćwiczenia wojskowe nie pokrywa tych strat, żołnierzowi rezerwy przysługują świadczenia rekompensujące. Świadczenie rekompensujące wypłaca się żołnierzowi za cały okres ćwiczeń wojskowych. Przez udział żołnierza w ćwiczeniach wojskowych rozumie się: stawiennictwo i przyjęcie go do stanu ewidencyjnego jednostki wojskowej, ogłoszenie tego faktu w rozkazie dowódcy jednostki wojskowej oraz faktyczną realizację programu ćwiczeń.
Okres, za który przysługuje rekompensata stanowi sumę dni ćwiczeń wojskowych od dnia stawienia się żołnierza do dnia jego zwolnienia. Do okresu rozliczeniowego ćwiczeń wojskowych, za które przysługuje rekompensata nie wlicza się dni, w których żołnierz:
- samowolnie opuścił jednostkę lub wyznaczone miejsce przebywania albo samowolnie poza nimi pozostawał,
- z powodu spożycia alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających był niezdolny do wykonywania obowiązków służbowych,
- odmówił uczestnictwa w szkoleniu lub wykonywania obowiązków służbowych,
- nie odbywał ćwiczeń wojskowych z powodu niestawienia się na nie w terminie lub nie usprawiedliwionego spóźnienia z przepustki, urlopu albo podróży służbowej.
Świadczenie rekompensujące przysługują żołnierzowi rezerwy oraz osobie przeniesionej do rezerwy niebędącej żołnierzem rezerwy, którzy odbyli ćwiczenia wojskowe w okresie dłuższym niż dwadzieścia cztery godziny, odbywających się w czasie lub dniu wolnym od pracy, przysługuje świadczenie pieniężne rekompensujące utracone wynagrodzenie ze stosunku pracy lub stosunku służbowego albo dochód z prowadzonej działalności gospodarczej lub rolniczej, które mogliby uzyskać w okresie odbywania ćwiczeń wojskowych.
Świadczenie pieniężne za każdy dzień ćwiczeń wojskowych stanowi kwota 1/21 miesięcznego wynagrodzenia lub dochodu, o których mowa w ust. 1, pomnożona przez liczbę dni ćwiczeń wojskowych. Kwota dziennego świadczenia pieniężnego nie może być wyższa od 1/21 dwu i pół-krotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw obowiązującego w okresie poprzedzającym termin powołania do odbycia ćwiczeń wojskowych, którego wysokość ogłasza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
Świadczenie pieniężne ustala i wypłaca wójt lub burmistrz (prezydent miasta) na udokumentowany wniosek uprawnionego żołnierza rezerwy lub osoby przeniesionej do rezerwy niebędącej żołnierzem rezerwy, złożony nie później niż w ciągu trzech miesięcy od zakończenia ćwiczeń wojskowych. Świadczenie pieniężne wypłaca się w kwocie pomniejszonej o uposażenie, jakie żołnierz rezerwy otrzymał z tytułu ćwiczeń wojskowych.
W skład kwot wynagrodzenia albo dochodu, nie wchodzą:
- obowiązkowe składki lub zaliczki pobierane lub należne i odprowadzane do właściwych organów na podstawie odrębnych przepisów z tytułu ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenia zdrowotnego i zobowiązań podatkowych,
- premie, nagrody i inne świadczenia lub dodatki finansowe albo wartość świadczeń otrzymywanych w naturze, przysługujących żołnierzowi na podstawie odrębnych przepisów lub umów, a także wyroków sądowych lub decyzji administracyjnych.
W przypadku zbiegu uprawnień do kwot, żołnierzowi przysługuje tylko jeden, bardziej korzystny rodzaj świadczenia rekompensującego.
Wypłata należnego świadczenia rekompensującego żołnierz następuje po złożeniu wniosku do Wójta Gminy. Wójt Gminy niezwłocznie nie później niż w terminie 7 dni od otrzymania wniosku, wypłaca żołnierzowi świadczenie rekompensujące.
Wymagane dokumenty.
1. Wniosek o ustalenie i wypłatę należnego świadczenia rekompensującego (do pobrania w sekcji załączniki do strony lub w Urzędzie Gminy Burzenin na stanowisku pracy do spraw obronnych i obrony cywilnej);
2. Zaświadczenie wydane przez dowódcę jednostki wojskowej o odbyciu przez żołnierza rezerwy ćwiczeń wojskowych;
3. Zaświadczenie o utraconych zarobkach, określające kwotę dziennego utraconego wynagrodzenia netto odpowiednio do okoliczności sprawy wydane, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku, przez:
a) pracodawcę – w stosunku do żołnierzy będących pracownikami lub pozostających w stosunku służbowym pracy,
b) naczelnika urzędu skarbowego – w stosunku do żołnierzy prowadzących samodzielnie działalność gospodarczą,
c) wójta, burmistrza lub prezydenta miasta – w stosunku do żołnierzy utrzymujących się wyłącznie z działalności rolnej.
Wnioski należy składać pod adresem:
Urząd Gminy Burzenin,
98-260 Burzenin, ul. Sieradzka 1
tel. 43 821 40 95 wew. 22
fax: 43 821 40 13
e-mail: ugburzenin@ugburzenin lub katarzyna.florczak@ugburzenin.pl
w godzinach: pon. 9:00 - 17:00, wt.,śr., czw., 8:00 - 16:00, pt. 7:00 - 15:00.
Do pobrania